Készítsetek napirendet a szünetre – és legyen élmény!

Minden szünetet érdemes tervezéssel indítani, hiszen segít a gyerekeknek a sorrendiség, időrendiség, tervezés, kreativitás, szókincs és együttműködés fejlesztésében. Különösen azoknak ajánljuk, akiknek nehéz magukat szabályozni, akik nehezen alkalmazkodnak – főleg új, megszokottól eltérő helyzetekhez, rugalmatlanok vagy akikkel mindig vitázni kell, mert sosem csinálják, amit kéne, mindig rájuk kell várni. Egy jól elkészített napirenddel könnyebben megy az önállóság és a napok sem „folynak szét”. Engedjétek el a fantáziátokat, használjatok csillogós, mintás, rajzos elemeket – legyen igazi családi projekt és a gyerek számára is öröm!

Hogyan készítsétek el?

1.Kezdjétek a tervezéssel:

  • Hány nap legyen rajta?
  • Hány napszak (pl. reggel, dél, este)?
  • Mekkora legyen?
 

2. Ezután rajzoljátok meg együtt.

  • A felnőtt egy nagy alakú papírra rajzoljon táblázatot, amibe beleírja a napszakokat. Hagyjátok, hogy a gyerek is részt vegyen a folyamatban. Ha nehezebb neki a szabadkézi rajzolás, segíthettek vonalzóval vagy körberajzolhat valamit.
  • Ahogy a gyerek elmondja saját napirendjét, annak megfelelően a felnőtt kitölti nagy nyomtatott betűkkel a táblázatot.
  • Napról napra haladjatok, sorban, hogy a gyerek fejében is sorrendben álljanak össze a programok.
  • Beszéljétek meg milyen napszakok vannak és melyik napszakban mit csináltok.
  • Kérdezzétek meg: „Ezt vagy azt szeretnéd aznap?”
  • Ha tud írni, ő is beírhatja, ha nem, rajzoljon jeleket, piktogramokat.
 

3. Tervezzetek nehezebb feladatokat is kreatívan:
Olyan tevékenységeket is tegyetek bele, amik konfliktust szoktak okozni. Hagyjátok, hogy ő találjon ki hozzájuk rajzot vagy humoros jelet – így a nehezebb feladatokhoz is jó élmény kapcsolódik.

4. Tegyétek személyessé:
Adjátok neveket a napoknak (pl. „Mókás Kedd”), így könnyebb lesz visszaemlékezni.

5. Nyílt kérdésekkel beszélgessetek a gyerekkel a programokról.
Minden napra tervezzetek egy rövid időt, (lehet 5 perc, lehet 15 perc) amikor a gyerek választja ki, hogy mi legyen, és akkor a szülő minden figyelme a gyereké. Ezt is megbeszélhetitek előre, imádni fogja.

6. Adjátok át a vezetést is néha:
Legyen egy „fordított nap”, amikor a gyerek irányítja a napot! Állítsatok szabályokat, és élvezzétek a közös kalandot.

7. Kitalálhattok egy kerettörténetet is a szünetre.
Ez azért jó, mert a gyerekek általában könnyebben követik egy történet elemeit, mint a “sima” szülői utasításokat. Ha komfortos, szólhat a mese a húsvétról, de lehet helyette valamilyen tavaszi téma is. A történetet beépíthetitek úgy, hogy egy szerepjáték/drámajáték legyen: minden nap tevékenységei valamilyen elemei a mesének. De ha ez túl sok, akkor minden nap meséljétek el a történet egy kis részét úgy, hogy a szünet utolsó napján a végére érjetek. Ez is keretet, biztos pontokat ad a gyereknek.

Tipp: Ha a gyerek a tevékenységek közben könnyen elfárad, akkor válasszon csak egy-egy pici részt, amit ő készít el, a többiben csak asszisztáljon. Az is segít, ha közben 5-10-15 percenként (életkortól és a gyerek fejlettségi szintjétől függően) szünetet tartotok. Egy pohár víz, vagy egy kör futás a lakásban, egy kis mozgás, nyújtózás, aztán vissza lehet kapcsolódni az alkotásba.
Ha a gyerek türelmetlen vagy ha hamar feladja, “megunja”, segít, ha előre megbeszélitek, hogy mennyi ideig fogjátok csinálni. Használhattok ehhez stoppert, homokórát, időzítőt. Ezt előtte mutassátok meg neki, hogy a játék során már ne vonja el a figyelmét az új, izgi dolog.

Legyen közös élmény a napirend készítés, a gyerek imádni fogja!
Próbáljátok ki, és osszátok meg velünk, hogy sikerült!

Most egyben is letöltheted az összes tippünket – nemcsak a Húsvéti szünetben hasznos!

Ha szeretnél további tippeket kapni, iratkozz fel hírlevelünkre most!